fbpx Лікування полікістозу яєчників Житомир - Клініка Нікамед
Пн-Пт:
09:00-16:00
Вт, Чт:
Вихідний
Сб, Нд:
Вихідний

Лікування полікістозу яєчників

Що таке полікістоз яєчників?

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) - поширене гормональний розлад серед жінок репродуктивного віку. Назва захворювання, походить від зовнішнього вигляду яєчників більшості жінок з даним захворюванням - збільшених і містять численні дрібні кісти, які розташовані по периферії кожного яєчника.

Рідкісні менструальні цикли, надмірний ріст волосся, вугри і ожиріння - всі ці ознаки можуть зустрічатися у жінок з синдромом полікістозних яєчників. У підлітків, пізніше наступ місячних або рідкі менструації можуть сигналізувати про захворювання. Складнощі в настанні вагітності або незрозумілий набір ваги також можуть бути ознаками захворювання.

Точна причина синдрому полікістозних яєчників невідома. Рання діагностика і лікування може знизити ризик розвитку довгострокових ускладнень, таких як цукровий діабет 2 типу та серцевих захворювань.

Симптоми полікістозу яєчників

Симптоми і ознаки синдрому полікістозних яєчників часто виявляються незабаром після перших менструацій (менархе) .В деяких випадках СПКЯ розвивається пізніше в репродуктивному віці, наприклад, у відповідь на суттєве збільшення ваги. Ознаки та симптоми варіюють у кожної конкретної жінки, як в клініці так і в ускладненнях. Для постановки діагнозу, лікар оцінює, по крайней мере, два з наступних критеріїв:

  • Порушення менструального циклу. Це найбільш загальна характеристика. Приклади менструальних порушень включають: інтервали між менструаціями довше, ніж 35 днів, менше восьми менструальних циклів на рік, відсутність менструацій протягом чотирьох місяців і більше, а також тривалі місячні, які можуть бути мізерними або рясними.
  • Надлишок андрогенів. Підвищений рівень чоловічих гормонів (андрогенів) може привести до надмірного росту волосся на обличчі і тілі (гірсутизм), акне або прищі, облисіння за чоловічим типом (андрогенна алопеція). Проте, фізичні ознаки надлишку андрогенів залежать від етнічної приналежності.
  • Полікістоз яєчників. Збільшені яєчники, що містять численні дрібні кісти можуть бути виявлені за допомогою ультразвуку. Незважаючи на назву, полікістозних яєчники самі по собі не можуть підтвердити діагноз. Для постановки діагнозу СПКЯ, також повинні бути присутніми такі ознаки, як нерегулярний менструальний цикл або симптоми збитка андрогенів. Деякі жінки з полікістозних або мультіфолікулярнимі яєчниками, можуть і не страждати СПКЯ. Діагноз ставиться за сукупністю ознак і симптомів для кожної конкретної пацієнтки.

Причини полікістозу яєчників

Лікарі не знають причин синдрому полікістозних яєчників, але ці фактори можуть відігравати певну роль:

  • Надлишок інсуліну. Інсулін є гормоном, що виробляється в підшлунковій залозі, який дозволяє клітинам використовувати цукру (глюкозу) - первинну енергію вашого тіла. Якщо у вас є резистентність до інсуліну, здатність використовувати його ефективним чином порушується, і ваша підшлункова залоза повинна виробляти більше інсуліну, щоб зробити глюкозу доступною для клітин. Надлишок інсуліну може збільшити вироблення андрогенів вашими яєчниками.
  • Запальні процеси. Лейкоцити крові виробляють захисні речовини для боротьби з інфекцією викликає запалення. Вживання певних продуктів може спровокувати запальну реакцію у деяких схильних людей. Коли це відбувається, білі кров'яні клітини синтезують речовини, які можуть привести до резистентності до інсуліну і накопиченню холестерину в кровоносних судинах (атеросклероз), що викликає серцево-судинні захворювання. Дослідження показали, що у жінки з СПЯ, спостерігаються запалення.
  • Спадковість. Якщо у вашої матері або сестри, був СПКЯ, ймовірність наявності цього захворювання у вас, збільшується. Дослідники також вивчають можливість того, що видозмінені гени, пов'язані з СПКЯ.
  • Аномальне розвиток плоду. Деякі дослідження показують, що надмірна дія чоловічих гормонів (андрогенів) на плід, може повністю порушувати нормальну роботу генів - процес, відомий як експресія генів. Це може сприяти чоловічим типом розподілу жиру в черевній порожнині, що підвищує ризик інсулінорезистентності. Дослідники продовжують досліджувати, в якій мірі ці фактори могли б сприяти розвитку СПКЯ.

Ускладнення полікістозу яєчників

Синдромом полікістозних зумовлює розвиток таких захворювань, особливо якщо одним з факторів є ожиріння:

  • Діабет другого типу
  • Високий кровяний тиск
  • Порушення рівня холестерину і ліпідного обміну, підвищення рівня тригліцеридів або зниження рівня ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), «хорошого» холестерину
  • Підвищені рівні С-реактивного білка, показник серцево-судинних захворювань
  • Метаболічний синдром, сукупність ознак і симптомів, які вказують на значно підвищений ризик серцево-судинних захворювань
  • Гепатоз, важке запалення печінки, викликане накопиченням жиру в печінці
  • Апное уві сні (припинення легеневої вентиляції під час сну більш ніж на 10 секунд)
  • Аномальні маткові кровотечі
  • Рак слизової оболонки матки (рак ендометрія), викликаний впливом безперервно високого рівня естрогену
  • Гестаційний діабет або викликане вагітністю високий кров'яний тиск. Рак молочної залози.

Діагностика полікістозу яєчників

Певного тесту, який дав би можливість остаточно діагностувати синдром полікістозних яєчників, немає. Діагноз є результатом винятків, в процесі, коли лікар бере до уваги всі ознаки і симптоми, а потім виключає інші можливі порушення.
В ході цього процесу, ваш лікар враховує такі фактори, як:

  • Історію хвороби. Ваш лікар може задати питання про менструації, зміні ваги та інші симптоми.
  • Медичний огляд. Під час медичного огляду, лікар діагностує кілька ключових ознак і симптомів, в тому числі ваш зріст, вага і кров'яний тиск.
  • Гінекологічний огляд. Під час гінекологічного огляду, лікар візуально і вручну перевіряє стан репродуктивних органів на наявність кіст, міом, запалень або інші порушення.
  • Аналіз крові. Кров може бути схильна до лабораторному аналізу для вимірювання рівня ряду гормонів, щоб виключити можливі причини порушення менструального циклу або надлишку андрогенів, які імітують СПКЯ. Додаткове тестування крові може включати в себе вимірювання уровеня холестерину і тригліцеридів і тест толерантності до глюкози, в якому рівень глюкози вимірюється до і після вживання глюкозо-містять напоїв.
  • УЗД органів малого тазу. УЗД органів малого тазу фіксує розміри і оббьем яічніеов, структуру яєчників, розташування, кількість і фолікулярного апарату, товщини слизової оболонки матки. Під час дослідження, пацієнт лежить на ліжку або гінекологічному кріслі, обстеження проводиться датчиком, який поміщається в піхву (трансвагінальне УЗД). Датчик випромінює нечутні звукові хвилі, які транслюються в зображення на екрані комп'ютера.

Лікування полікістозу яєчників

Лікування полікістозу яєчників зазвичай фокусується на вирішенні основних індивідуальних проблем, таких, як безпліддя, гірсутизм, акне або ожиріння.
Ваш лікар може призначити ліки, щоб:

  • Регулювати менструальний цикл. Якщо ви не намагаєтеся завагітніти, лікар може рекомендувати низькі дози протизаплідних таблеток, які містять комбінацію синтетичного естрогену і прогестерону. Вони зменшують вироблення андрогенів, і дають організму можливість відпочити від наслідків безперервного впливу естрогену. Це знижує ризик розвитку раку ендометрія і усуває аномальні кровотечі. Альтернативний підхід полягає в прийомі прогестерону протягом 10 до 14 днів кожного місяця. Це регулює місячні і профилактирует рак ендометрія, однак не сприяє поліпшенню рівня андрогенів. Лікар також може призначити метформін, пероральний препарат для лікування цукрового діабету 2 типу, який знижує рівень інсуліну. Цей препарат покращує овуляцію і призводить до регулярних менструальним циклом. Метформін також уповільнює прогресування цукрового діабету 2 типу, якщо у вас вже є преддиабет і допомагає в зниженні ваги, якщо ви дотримуєтеся дієти і програму вправ.
  • Стимуляція овуляції. Якщо ви намагаєтеся завагітніти, може знадобитися лікування, щоб сприяти овуляції. Кломіфен цитрат (Кломид, Serophene) є пероральним антиестрогенну ліками, які ви приймаєте в першій фазі менструального циклу. Якщо кломифен цитрат сам по собі виявиться неефективним, ваш лікар може додати метформін, щоб допомогти викликати овуляцію.Якщо вам не вдалося завагітніти з використанням кломифена і метформіну, ваш лікар може рекомендувати використання гонадотропінів - фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ), які вводяться у вигляді ін'єкцій.
  • Зменшити надлишковий ріст волосся. Ваш лікар може рекомендувати протизаплідні таблетки, щоб зменшити вироблення андрогенів, або інший препарат під назвою спіронолактон (Aldactone), який блокує дію андрогенів на шкіру. Оскільки спиронолактон може викликати вроджені дефекти, при застосуванні препарату необхідна ефективна контрацепція, прийом цього препарату не рекомендується, якщо ви вагітні або плануєте завагітніти

Спосіб життя і домашні засоби

Приділяючи увагу якості продуктів харчування, ваги, рухової активності, ви з можете зменшити наслідки СПКЯ:

  • Тримайте свою вагу під контролем. Ожиріння посилює інсулінорезистентність. Втрата ваги може зменшити рівень інсуліну і андрогенів, і відновити овуляцію. Жоден конкретний дієтичний підхід не є універсальним, але втрата ваги за рахунок скорочення загального споживання калорій може принести користь загального стану здоров'я жінок з синдромом полікістозних яєчників.
    Будьте активні. Фізичні вправи допомагають знизити рівень цукру в крові. Якщо у вас є СПКЯ, збільшуючи вашу щоденну активну діяльність і заняття спортом, ви можете надати позитивний ефект або навіть запобігти резистентність до інсуліну.

 

Лікарі

Стаж роботи
33
роки
Головний лікар, акушер-гінеколог-ендокринолог
Записатися на прийом

Пн-Пт:
09:00-16:00
Вт,Чт:
Вихідний
Сб,Нд:
Вихідний
(067) 410 32 24
м. Житомир,
вул. Чуднівська, 102