fbpx Післяпологова депресія — Клініка Нікамед
Пн-Пт:
08:00-20:00
Сб:
09:00-16:00
Нд:
Вихідний
м. Житомир, вул. Чуднівська, 102
Технологічний університет

Народження дитини може викликати сплеск сильних емоцій - від хвилювання і радості до страху і тривоги. Однак часом вагітність може привести до появи почуття, якого ви не могли очікувати - депресії.

Багато молодих мам відчувають «післяпологову нудьгу». Вона зазвичай полягає в перепадах настрою і нападах безпричинного плачу, які, втім, швидко проходять. У ряді випадків деякі жінки відчувають більш важку і тривалу форму депресії, відому як післяродова депресія. Вкрай рідко після пологів розвивається крайня форма післяпологової депресії - післяпологовий психоз.

Післяпологова депресія не є недоліком характеру або слабкістю. Іноді це просто ускладнення після пологів. Якщо ви відчуваєте післяпологову депресію, своєчасне лікування може допомогти вам впоратися з симптомами і насолоджуватися спілкуванням з малюком.

Симптоми

Ознаки та симптоми післяпологової депресії розрізняються залежно від типу депресії.

Симптоми післяпологової нудьги

Ознаки та симптоми післяпологової нудьги, яка може тривати від декількох днів до двох тижнів, включають в себе:

 • Перепади настрою
 • Тривогу
 • Сум
 • Дратівливість
 • Плач
 • Зниження концентрації
 • Проблеми зі сном

Симптоми післяпологової депресії

Післяпологова депресія на перших порах може здаватися звичайної нудьгою, але її симптоми проявляються більш інтенсивно і тривало, що в кінцевому підсумку заважає дбати про вашу дитину і справлятися з іншими повсякденними завданнями. Можна виділити наступні симптоми післяпологової депресії:

 • Втрата апетиту
 • Безсоння
 • Прояви дратівливості і гніву
 • Переважна втому
 • Втрата інтересу до сексу
 • Відсутність радості в житті
 • Почуття сорому, провини або неповноцінності
 • Різкі перепади настрою
 • Складнощі у взаєминах з дитиною
 • Видалення від сім'ї і друзів
 • Думки про нанесення шкоди собі або малюкові

Без лікування післяродова депресія може тривати багато місяців.

Післяпологовий психоз

При післяпологовому психозі - рідкісному захворюванні, яке зазвичай розвивається протягом перших двох тижнів після пологів - симптоми є ще більш серйозними. Основні ознаки післяпологового психозу:

 • Плутанина в мисленні і дезорієнтація
 • Галюцинації та марення
 • Параноя
 • Спроби завдати шкоди собі чи дитині

Коли звертатися до лікаря?

Навіть якщо ви відчуваєте себе пригніченою після народження вашої дитини, можливо, ви не хочете або соромитеся зізнатися в цьому. Однак вкрай важливо повідомити свого лікаря, якщо ознаки депресії мають такі особливості:

 • Не припиняються через два тижні
 • Поглиблюються
 • Ускладнюють догляд за дитиною
 • Роблять виконання повсякденних завдань скрутним
 • Наштовхують на думки нашкодити собі або дитині

Якщо ви підозрюєте, що у вас розвивається післяпологовий психоз, терміново зверніться до лікаря. Не чекайте і не сподівайтеся на поліпшення. Післяпологовий психоз може привести до думок або поведінки, небезпечну для життя.

Причини

Єдиної причини післяпологової депресії не існує, однаково важливу роль у розвитку цього захворювання відіграють фактори способу життя, фізичні та емоційні складові.

Фізичні зміни. Різке падіння рівня гормонів (естрогену і прогестерону) в вашому тілі після пологів може сприяти розвитку післяпологової депресії. Також може різко впасти рівень гормонів, що виробляються вашої щитовидною залозою, що може викликати почуття втоми, млявості і пригніченості. Зміни обсягу крові, артеріального тиску, імунної системи і обміну речовин можуть спричинити втому і перепади настрою.

Емоційні чинники. Коли ви позбавлені сну і перевантажені тягарем, у вас можуть виникнути проблеми з вирішенням навіть незначних побутових завдань. І ви напевно турбуєтеся про вашу здатність дати турботу новонародженому. Ймовірно, ви також відчуваєте себе менш привабливою або боретеся з вашим почуттям неповноцінності. Ви можете відчути, що втратили контроль над своїм життям. Будь-який з цих факторів сприяє виникненню післяпологової депресії.

Спосіб життя. Багато факторів вашого способу життя можуть привести до збільшення післяпологової депресії, в тому числі: вимоглива дитина або наявність його старших братів і сестер, складності грудного вигодовування, фінансові проблеми або відсутність підтримки з боку вашого партнера або близьких.

Фактори ризику

Післяпологова депресія може розвиватися не тільки після народження першої дитини, але і наступних дітей. Ризик зростає, якщо:

 • Ви раніше відчували депресії або під час вагітності, або в інший час.
 • У вас була післяродова депресія після попередньої вагітності.
 • Ви відчували стресові ситуації протягом минулого року, наприклад, ускладнення вагітності, хвороби або втрату роботи.
 • У вас виникали проблеми у ваших стосунках з вашим чоловіком або рідними.
 • У вас є фінансові проблеми.
 • Вагітність була незапланованою або небажаної.

Ризик післяпологового психозу у жінок з біполярним розладом вище.

Ускладнення

При відсутності лікування післяродова депресія заважає налагодженню зв'язку між матір'ю і дитиною і викликає проблеми в сім'ї. Діти матерів з післяпологовий депресією, залишеної без уваги, частіше мають поведінкові проблеми - такі як труднощі зі сном і їжею, часті істерики і прояви гіперактивності, затримки в розвитку мови.

Без лікування післяродова депресія може затягнутися на кілька місяців або довше, іноді переростаючи в хронічний депресивний розлад.

Лікування

Лікування і час відновлення варіюються в залежності від тяжкості депресії і ваших індивідуальних потреб.

Післяпологова хандра

Нудьга зазвичай припиняється самостійно протягом декількох днів або один-двох тижнів. У цей період спробуйте відпочивати якомога більше. Приймайте допомогу від сім'ї і друзів. Спілкуйтеся з іншими молодими мамами. Уникайте вживання алкоголю, який може погіршити перепади настрою. Якщо у вас знижена активність щитовидної залози, лікар може прописати ліки.

Післяпологова депресія

Післяпологова депресія лікується в ході консультацій і за допомогою препаратів

Консультації. Обговоріть ваші проблеми з психіатром, психологом чи іншим професіоналом сфери психічного здоров'я. В ході бесіди ви зможете визначити оптимальні способи впоратися зі своїми почуттями і знайти шляхи вирішення проблем

Антидепресанти. Антидепресанти є перевіреним засобом для лікування післяпологової депресії. Якщо ви годуєте дитину грудьми, важливо знати, що будь-які ліки, яке ви приймаєте, проникають в грудне молоко. Тим не менш, деякі антидепресанти можна використовувати під час годування грудьми з мінімальним ризиком побічних ефектів для вашої дитини. Проконсультуйтеся з вашим лікарем, щоб зважити потенційні ризики і переваги конкретних антидепресантів.

Гормональна терапія. Заміна естрогену допомагає протидіяти швидкому падінню рівня цього гормону, яке супроводжують пологи, що в результаті полегшить симптоми післяпологової депресії у деяких жінок. Слід зазначити, що дослідження ефективності гормональної терапії в лікуванні післяпологової депресії обмежені. Як і з антидепресантами, зважити потенційні ризики і переваги гормональної терапії допоможе діалог з лікарем.

При відповідному лікуванні післяпологова депресія зазвичай проходить протягом декількох місяців. У деяких випадках вона триває набагато довше. Важливо продовжувати лікування навіть після того, як ви почнете відчувати себе краще, так як дострокове припинення лікування може призвести до рецидиву.

Післяпологовий психоз

Післяпологовий психоз вимагає негайного лікування, часто в лікарні.

Після того як гарантована безпека пацієнта, для контролю проявів захворювання використовується поєднання препаратів - таких як антидепресанти, антипсихотичні препарати і стабілізатори настрою. Іноді рекомендується застосування ЕСТ (ЕСТ).

Під час ЕСТ невелика кількість електричного струму подається в мозок для того, щоб відтворювати мозкові хвилі, аналогічні тим, які відбуваються під час нападу. Хімічні зміни, викликані електричними струмами, допомагають зменшити симптоми депресії, особливо коли інші методи лікування зазнали невдачі.

Спосіб життя і методи впливу на депресію

Післяпологова депресія - не те захворювання, яке можна лікувати самостійно, однак ви можете прискорити відновлення, застосовуючи такі поради в повсякденному житті:

 • Ведіть здоровий спосіб життя. Включіть в ваш режим дня мінімальну фізичну активність, наприклад, прогулянку з дитиною, Їжте здорову їжу і уникайте алкоголю.
 • Знайдіть час для себе. Якщо ви відчуваєте, як світ навколо вас валиться, виділіть трохи часу для себе. Одягайтеся, виходьте з дому в гості до подруги або виконайте чиєсь доручення. Розплануйте час так, щоб мати можливість побути наодинці з вашим партнером.
 • Зберігайте оптимізм. Коли ви стикаєтеся з негативною ситуацією, зосередьтеся на тому, щоб мислити в позитивному ключі. Навіть якщо небажана ситуація не зміниться, ви можете поміняти свій погляд на неї. Короткий курс когнітивно-поведінкової терапії допоможе вам дізнатися, як це зробити.
 • Уникайте ізоляції. Поговоріть з вашим партнером, сім'єю і друзями про те, що ви відчуваєте. Поговоріть з іншими матерями про їхній досвід. Уточніть у свого лікаря, чи немає в вашому районі груп підтримки для майбутніх мам або жінок з післяпологовий депресією.

Подолання депресії і підтримка

Післяпологова депресія може виробляти хвильовий ефект, викликаючи емоційну напругу у всіх близьких новонародженого. Коли молода мама перебуває в депресії, підвищується ризик виникнення депресії і у батька дитини. Слід зазначити, що молоді батьки, як правило, більш схильні до ризику розвитку депресії незалежно від стану їх партнера.

Напружений і виснажливий період після народження дитини переноситься набагато складніше у разі виникнення депресії. Ви можете почати конфліктувати з партнером, який бореться з депресією, особливо коли ви самі перевантажені роботою або потребуєте сну.

Але пам'ятайте: депресія не виникає через чиюсь помилку. І вона не лікується за допомогою розмов «по душах» або навіть позитивного настрою. Депресія - це захворювання, яке потребує лікування фахівцями.

Якщо ви не можете впоратися з післяпологовий депресією у вашій родині, поговоріть з лікарем. Депресія піддається лікуванню. Чим раніше ви отримаєте допомогу, тим швидше ви будете готові допомогти своєму партнеру і почнете насолоджуватися новим життям з вашою дитиною.

Профілактика

Якщо у вас були депресії - особливо післяпологові депресії - розкажіть про це своєму лікареві, як тільки ви дізналися, що вагітні. Ваш лікар буде стежити, чи не розвиваються у вас симптоми депресії. Іноді легку депресію можна контролювати, відвідуючи зібрання групи підтримки, консультації психолога або за допомогою інших методів лікування. В інших випадках рекомендується прийом антидепресантів - навіть під час вагітності.

Лікар може рекомендувати ранній післяпологовий огляд для виявлення симптомів післяпологової депресії. Чим раніше захворювання буде виявлено, тим раніше почнеться лікування. Якщо у вас в минулому спостерігалася післяпологова депресія, ваш лікар може рекомендувати лікування антидепресантами відразу після пологів.

НОВОСТИ

УЗД еластографія на сучасному Siemens S 2000

Весь медичний світ на сучасному етапі проводить всі ультразвукові дослідження при захворюваннях печінки, молочної залози, щитовидної залози, використовуючи метод еластографії.

Контрацепція

Якщо ви плануєте використовувати засоби контрацепції, у вас є безліч варіантів.

Планування сім'ї

Здатність зробити вибір, коли завагітніти, безпосередньо впливає на здоров'я і благополуччя жінки.

Післяпологовий період

Після місяців очікування, ведення вагітності та тягарів пологів основну увагу молода мама приділяє догляду за новонародженим.

Післяпологова депресія

Народження дитини може викликати сплеск сильних емоцій - від хвилювання і радості до страху і тривоги.

Пн-Пт:
08:00-18:00
Сб:
09:00-16:00
Нд:
Вихідний
(067) 410 32 24
м. Житомир,
вул. Чуднівська, 102